Okvirno do pet hiljada radnika iz Srbije trenutno je radno angažovano u Rusiji, procene su Privredne komore Srbije, ali je zbog aktuelne situacije u vezi sa Ukrajinom određen broj njih ipak odlučio da se vrati u našu zemlju.
Komora, međutim, ne raspolaže preciznim podacima koliko ih se ovih dana vraća u Srbiju, a nadležni ističu da su naši državljani tamo najviše angažovani u građevinskoj industriji i na energetskim postrojenjima, kao i da je veći broj ipak odlučio da ostane u toj evroazijskoj zemlji iako je situacija u regionu na nezavidnom nivou zbog sukoba u Ukrajini.
S druge strane, na osnovu podataka koje su licencirane agencije za zapošljavanje unele u jedinstvenu evidenciju, tokom 2021. godine u inostranstvu se posredstvom takvih agencija zaposlilo oko 1.100 državljana Srbije.
Kako ističu u Ministarstvu za rad i zapošljavanje, od tog broja u Rusiji se zaposlilo oko 900 naših građana, dok agencije nisu posredovale u zapošljavanju u Ukrajini.
– Ipak, Srbija još nema zaključene sporazume u oblasti zapošljavanja s Rusijom, Maltom i Katarom jer su pregovori i dalje u toku. Ima samo sporazume o zapošljavanju sa Slovenijom (2.000 naših državljana tamo se zaposlilo u 2021), Belorusijom i Bosnom i Hercegovinom, ali Nacionalna služba za zapošljavanje nije posredovala u Belorusiji i BiH, tako da i nije bilo zapošljavanja po osnovu navedenih sporazuma u pomenutim državama – napominju u ministarstvu.
U Sindikatu radnika građevinarstva i industrije građevinskog materijala Srbije ističu da nemaju podatke o broju naših radnika u Rusiji i Ukrajini, niti o broju onih koji se vraćaju u Srbiji. Ipak, podsećaju da su pre osam godina radili na brošuri o obavezama legalnog zapošljavanja u Rusiji, pod nazivom „Kako da se zaposliš u Ruskoj Federaciji” jer se ponekad dešavalo da radnici poveruju neodgovornim pojedincima koji krše propise prilikom angažovanja radnika.
Saša Torlaković, predsednik sindikata, ističe da najviše njih radi na visokogradnji i izgradnji gasovoda, i da su mahom traženi mašinci i građevinci različitog stepena obrazovanja.
– Baš nedavno sam čuo da je jedan čovek uspeo da se vrati iz Ukrajine, ali je radio sasvim drugi posao, nije se bavio građevinarstvom. Inače, ukrajinski radnici su ranije masovni prelazili da rade po Evropi, uglavnom građevinske poslove, a letos ih je bilo dosta i u Hrvatskoj. Kod nas je dolazilo dosta kapetana brodova i dizaličara iz Ukrajine jer su bili jeftinija radna snaga od naših radnika takvog profila – priseća se Torlaković i dodaje da su kapetani brodova i dizaličari iz Srbije dalje odlazili prema Mađarskoj, u potrazi za kompanijama koje bolje plaćaju takve poslove.
U Srbiji izdato 1.370 dozvola za rad državljanima Rusije
Osim toga što domaća radna snaga odlazi na rad u inostranstvo, u Srbiju učestalo dolazi i određeni broj stranaca. Od početka ove godine, zaključno sa 31. januarom, stranim državljanima izdato je oko 1.709 dozvola za rad, ali su filijale Nacionalne službe za zapošljavanje u toku cele prošle godine izdale 23.662 dozvole za rad strancima, što je znatno veći broj dozvola, bezmalo udvostručen, u poređenju sa 2020, kada se na legalan način posla u našoj zemlji domoglo oko 12.900 stranaca.
U NSZ-u podsećaju da je od stupanja na snagu Zakona o zapošljavanju stranaca u decembru 2014. godine, pa do sada, broj izdatih dozvola za rad strancima bio najveći upravo u prethodnoj godini. Inostrani radnici, inače, najčešće dolaze na rad u našu zemlju iz Kine, Turske i upravo iz Rusije, ali ih ima i iz Indije, Ukrajine, Italije, BiH, Crne Gore, Hrvatske... Prema podacima NZS-a, državljanima Rusije u 2021. izdato je oko 1.370 dozvola za rad u Srbiji.